top of page

ТЕМА ПЕДАГОГІЧНОГО ДОСВІДУ:

 

"Організація пошуково-дослідницької діяльності учнів на уроках зарубіжної літератури як засіб розвитку компетентної особистості читача"

                                       Актуальність досвіду

     Одним із важливих напрямів сучасної української освіти є гуманітарний. Він забезпечує не лише духовний розвиток учнів,  а й виступає в якості засобу виховання відповідальної особистості школяра, яка  здатна до самоосвіти і саморозвитку, вміє критично мислити, опрацьовувати різноманітну інформацію, використовувати набуті знання і вміння для творчого розв'язання проблем. На цьому акцентується увага педагогів і  в Державному стандарті  базової та повної загальної освіти (Освітня галузь «Мови і літератури»), і в Концепції літературної освіти, які націлюють учителя-словесника на формування в учнів «умінь дослідницької діяльності, розвиток художньо-образного мислення» [3], умінь працювати з різними інформаційними джерелами та критично оцінювати їх, «відпрацьовувати… вміння й навички аналізу художнього тексту» [4, с.4] – тобто, на формування компетентної особистості читача.

 

     

 

 Якісно вирішити поставлені завдання у викладанні шкільного курсу «Зарубіжна література» вчителю допоможе організація пошуково-дослідницької діяльності, адже пошук і дослідження є ефективними засобами розвитку пізнавальних інтересів учнів, виховання їх самостійності, читацької компетентності, формування важливих дослідницьких умінь: усвідомлювати та самостійно формулювати проблему; висувати гіпотези, асоціативно, критично мислити; проводити спостереження над текстом; самостійно розв'язувати завдання тощо. Учені М. Занков, В. Давидов та Д. Ельконін вважають, що під час навчальної діяльності, спрямованої на дослідження, найбільш успішно проявляються оригінальність і творчість мислення. Таким чином, кінцевим результатом пошуково-дослідницької діяльності (ПДД) учнів повинні стати творчі та дослідницькі проекти. Актуальність даного напрямку роботи й визначила вибір теми: «Організація пошуково-дослідницької діяльності учнів як засіб розвитку компетентної особистості читача».

Робота з текстом

     Навчально-дослідницька діяльність учнів - така форма організації навчально-виховної роботи, яка    пов'язана з вирішенням учнями творчої, дослідницької задачі із зазделегідь невідомим результатом і  передбачає основні етапи, характерні для наукового дослідження.    

                                                     (О. Шацький)

Основні характеристики досвіду

Опис педагогічного

досвіду

bottom of page